راهنمای نحوه احراز هویت و ورود به سامانه جامع روابط کار

1-گام اول:به منظور بهره مندی از خدمات سامانه جامع روابط کار ابتدا باید با رجوع به یکی از دفاتر پیشخوان دولت و احراز هویت در این دفاتر به عضویت سامانه جامع روابط کار درآیید. برای این منظور با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از دفاتر پیشخوان دولت که فهرست آنها در این صفحه بارگذاری شده است مراجعه نمایید:

الف)اگر کارگر هستید: کارت ملی و کارت پایان خدمت یا برگه معافیت از خدمت (در صورتی که دوره نظام وظیفه را گذرانده ایدو یا از معافیت برخورداید) و پرداخت مبلغ 5000 تومان.

شایان ذکر است امکان احراز هویت افرادی که کارت پایان خدمت یا برگه معافیت از خدمت ندارند نیز وجود دارد؛ ولی چنانچه این مدارک را همراه نداشته باشید به عنوان فردی که فاقد این مدارک است احراز هویت می شوید.

ب)اگر کارفرما هستید:

ب-1- اگر کارفرمای حقیقی هستید (یعنی به عنوان شرکت یا موسسه در اداره ثبت شرکت ها ثبت نشده باشید مثل عکاسی، آهنگری، لوازم التحریر فروشی و ..... ):کارت ملی و جواز کسب (در صورتی که دارای جواز کسب هستید)و پرداخت مبلغ 6000 تومان.

شایان ذکر است امکان احراز هویت کارفرمایانی که جواز کسب ندارند نیز وجود دارد.

ب-2- اگر کارفرمای حقوقی هستید (یعنی به عنوان شرکت یا موسسه حقوقی در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده اید): کارت ملی مدیر عامل، آگهی تاسیس شرکت و آگهی آخرین تغییرات شرکت که نام آخرین مدیرعامل و آخرین نشانی دفتر مرکزی شرکت در آن قید شده باشدو پرداخت مبلغ 6000 تومان.

ج- سایرین: چنانچه نه کارگر هستید و نه کارفرما، ولی به هر دلیل دیگری نیاز به دسترسی به سامانه جامع روابط کار دارید مثلا نماینده یکی از طرفین دعوا (نماینده کارگر یا کارفرما) هستید: کارت ملیو پرداخت مبلغ 5000 تومان

نکته: با توجه به اینکه سطح دسترسی کاربران به خدمات ارائه شده در سامانه جامع روابط کار بستگی به نقشی دارد که برای فرد تعریف می شود؛ بنابراین در تعیین نقش خود (کارگر، کارفرما، سایرین) دقت نمایید.

2- گام دوم: بلافاصله پس از احراز هویت و تعیین نقش خود در دفتر پیشخوان دولت، �نام کاربری و رمز عبور� شما به شماره تلفن همراهی که اعلام کرده اید پیامک می شود. در حفظ این پیامک (تا قبل از ورود به سامانه) کوشا باشید.

3- گام سوم: پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور خود از طریق پیامک، با ورود به صفحه اصلی سامانه بهنشانیhttp://prkar.mcls.gov.ir ، نام کاربری، رمز عبور و تصویر امنیتی را وارد و به کارپوشه شخصی خود وارد شوید.

نکته: پس از ورود به کارپوشه شخصی خود می توانید نسبت به تغییر رمز عبور خود اقدام نمایید.

در حفظ و نگهداری نام کاربری و رمز عبور خود کوشا باشید. در صورت فراموشی یا گم کردن نام کاربری و رمز عبور خود، باید مجددا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و احراز هویت شوید تا نام کاربری و رمز عبور جدیدی برای شما پیامک شود.

4- گام چهارم: با ورود به کارپوشه شخصی خود می توانید از خدمات مورد نیاز خود بهره ببرید. برای آشنایی با نحوه استفاده از این خدمات نیز می توانید راهنمای استفاده از هر خدمتی را ملاحظه نمایید. به عنوان مثال راهنمای تقدیم دادخواست (طرح شکایت) و نظایر اینها.

 

توجه: با فقط یک بار مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و احراز هویت و عضویت در سامانه جامع روابط کار می توانید از تمامی خدمات سامانه جامع روابط کار و به دفعات متعدد بهره ببرید و نیازی به احراز هویت مجدد نیست؛ مگر آنکه نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش و یا گم کرده باشید.